Banner Top
Log In

AWANS JEST NASZ! KLĘCZĄCE DRZEWO DRZEWEM ROKU!

Stało się! Tytuł Drzewa Roku 2018 wędruje do Krasnegostawu. Zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu jest klon jesionolistny z miejskiego rynku nazywany od słów poety Klęczącym Drzewem. To właśnie to drzewo w 2019 roku będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!
 
W finale 8. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 50 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali blisko 14 000 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 100 000 odsłon. Zwycięskie Klęczace drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim zdobyło 4131 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 3612 głosów uzyskał dąb Henryk z Krakowa, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Trzeci na podium stanął dąb Ustrobniak z Ustrobnej w gminie Wojaszówka w woj. podkarpackim zdobywając 2303 głosów.  Statuetka Drzewo Roku 2018 trafi do przedstawicieli Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „VIRIDIS”,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Krasnystaw jako zarządcy terenu na którym klęczy zwycięskie drzewo.

Klęczące Drzewo — nad którym jako serwis Krasnostawska.pl na czas plebiscytu przyjęliśmy patronat medialny — wywalczyło sobie przewagę już na samym początku głosowania, utrzymując przez cały czas jego trwania pozycję lidera. Zdarzyły się jednak chwile w drugiej połowie plebiscytu, kiedy wydawało się, że zaledwie góra dwie doby, dzielą nas od zmiany tego wypracowywanego stanu rzeczy i utraty szansy dla drzewa, na awans do edycji ogólnoeuropejskiej konkursu. Kluczem tego sukcesu było narastające zaangażowanie się w sprawę przez mieszkańców Ziemi Krasnostawskiej, także Lubelszczyzny i innych zakątków kraju, którzy w sytuacjach „podbramkowych” mobilizowali swe siły, zapewniając wsparcie dla drzewa. W najtrudniejszym momencie to właśnie osoby indywidualne masowo przystąpiły do udostępniania przygotowanych treści zachęcających do głosowania. Jedna z udostępnionych na łamach naszego serwisu grafik dotarła według statystyk facebooka do ponad 32 tysięcy osób, uzyskawszy ponad 350 udostępnień. Bardzo ważnym dla losów konkursu był także angaż innych podmiotów — formalnych i nieformalnych grup, mediów lokalnych i regionalnych, a także Urzędu Miasta — w promowanie sprawy. Wygrana i awans to jednak jedno, równie bardzo cieszy , że znów udało się nam zjednoczyć i razem wygrać tę wspólną sprawę.

GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DLA SPRAWY ŻYCZLIWYM TEGO WSPÓLNIE WYPRACOWANEGO SUKCESU!


Do plebiscytu Drzewo Roku 2018, Klęczące Drzewo zostało zgłoszone przez Stowarzyszenie Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”. To właśnie to drzewo, po jego uratowaniu przed wycinką  na początku XX wieku, stało się symbolem tego Stowarzyszania jako obrazujące (nieco wbrew przyjętej nazwie) wolę życia i pełną determinację.   
Tagged under
Small Ad

Small Ad