Banner Top
Log In

BĘDZIE DRUGA TURA – WYNIKI WYBORÓW DLA MIASTA

Znamy już wyniki niedzielnych wyborów wyłaniających władze miasta Krasnystaw. Nie wszystko jest jednak zupełnie jasne. Krasnystaw czeka druga tura w postaci wyborów na stanowisko Burmistrza, a być może także wybory uzupełniające celem uzupełnienia jednego stanowiska w miejskiej radzie.

Ogłoszone przez PKW wyniki potwierdziły przypuszczenia, że podobnie jak w poprzednich wyborach samorządowych, Burmistrz miasta Krasnystaw zostanie wyłoniony dopiero w drugiej turze wyborów, która odbędzie się w dniu 4 listopada. W wyborach na stanowisko Burmistrza Krasnegostawu, najwięcej głosów zdobył Andrzej Jakubiec (KW „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”). Jego wynik to 3169 co stanowi 40.70% oddanych na to stanowisko głosów. Tuż zanim, naprawdę niewielką stratą głosów (zaledwie 139 głosów różnicy) awans do drugiej tury wywalczył sobie Robert Kościuk (KW „Po Pierwsze Krasnystaw” z poparciem PIS), który uzyskał wynik 3030 głosów, co stanowi 38.92%. Pozostali dwaj kandydaci mieli znacznie większe straty do lidera: Andrzej Kmicic uzyskał 1330 głosów (17.08%), zaś określana mianem kontrowersyjnej kandydatury Bogusław Warchulski, zaledwie 257 głosów (3.30%).

Reasumując, o najwyższe we władzach miejskich stanowisko zawalczą: Andrzej Jakubiec oraz Robert Kościuk. Obu kandydatur nie trzeba chyba przedstawiać, powracający na lokalną scenę polityczną Andrzej Jakubiec (w opisywanych wyborach właśnie otrzymał mandat miejskiego radnego), posiada wieloletnie już doświadczenie w sprawowaniu stanowiska Burmistrza, będąc przede wszystkim gwarantem skuteczności i stabilności w działaniu miejskiej administracji. Z kolei Robert Kościuk (przez część mijającej kadencji sprawujący funkcję Zastępcy Burmistrza) jako doświadczony przedsiębiorca, z wykształcenia prawnik, deklaruje m.in. nowatorskie myślenie w dalszym rozwoju miasta. Ten jednak, chyba dość niefortunnie z punktu widzenia wielu wyborców, przykleił sobie łatkę partii rządzącej, której to powszechnie zarzuca się działania wbrew Konstytucji RP.

Jeśli chodzi o wybory do Rady Miasta Krasnystaw, największy sukces wyborczy odniosło tym razem „KW Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej” (PZK), które zdobyło aż 7 mandatów w Radzie Miasta. Jak już wspomniano, do Rady Miasta z ramienia PZK dostał się m.in. kandydat na Burmistrza Andrzej Jakubiec, a także jego wieloletni były zastępca — Dariusz Turzyniecki, oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy — Janusz Rzepka. Drugą siłą w Radzie Miasta będą „Krasnostawianie”, którzy uzyskali 5 mandatów. Ponadto po jednym mandacie otrzymali KW „Po Pierwsze Krasnystaw”, KW „Przyjazny Krasnystaw”, oraz KW „SLD Lewica Razem”.

Choć jest to bez większego wpływu na uzyskany już mandat, warto zauważyć, że najwyższym procentowym poparciem cieszyli się Marcin Wilkołazki oraz Agnieszka Pocińska Bartnik — obydwoje to doświadczeni i wyraźnie aktywni radni ostatniej kadencji z KW „Krasnostawianie”. Oni to, jako jedyni z kandydatów do RM Krasnystaw otrzymali w swoich okręgach ponad 50% poparcia aktywnych wyborców. Najmłodszym radnym nadchodzącej kadencji będzie Kamil Hukiewicz, 28-letni reprezentant „KW Krasnostawianie” silnie związany ze środowiskiem Startu Krasnystaw.

Co interesujące, jeśli mandat Burmistrza w drugiej turze przypadnie A. Jakubcowi, a ten zdecyduje się na jego objęcie — tym samym obligatoryjnie rezygnując z uzyskanego mandatu miejskiego radnego — to w okręgu 7. konieczne będą wybory uzupełniające do Rady Miasta na zwolnione po nim miejsce (wybory uzupełniające w takiej sytuacji przewidziane są dla gmin do 20.000 mieszkańców). Tym samym PZK może tu stracić jeden z mandatów, na który szansę będą mieli m.in. „Krasnostawianie” — co zapewniłoby im równowagę sił. Z pewnością, w przypadku wyborów uzupełniających, z sytuacji będą chciały skorzystać także inne komitety.

Poniżej szczegółowe wyniki wyborów do Rady Miasta Krasnystaw, oraz krótki komentarz; apel Redakcji:

OKRĘG WYBORCZY (O.W.) 1: SMORGA Andrzej Jacek (55 l.) głosów: 198 (43.33%) KW KRASNOSTAWIANIE;

O.W. 2: PODOLAK Monika Wiesława (45 l.) głosów: 169 (26.53%) KW POROZUMIENIE ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ (PZK);

O.W. 3: WRZESIŃSKI Marek Wiktor (50 l.) głosów: 152 (36.80%) KW PO PIERWSZE KRASNYSTAW;

O.W. 4: POCIŃSKA-BARTNIK Agnieszka (40 l.) głosów: 180 (52.02%) KW KRASNOSTAWIANIE;

O.W. 5: TURZYNIECKI Dariusz Mirosław (53 l.) głosów: 181 (36.64%) KW PZK;

O.W. 6: WOROTYŃSKI Marcin Zbigniew (44 l.) głosów: 118 (29.06%) KW SLD LEWICA RAZEM;

O.W. 7: JAKUBIEC Andrzej Krzysztof (62 l.) głosów: 167 (28.69%) KW PZK;

O.W. 8: BEREZOWSKI Lech Józef (62 l.) głosów: 213 (40.96%) KW PRZYJAZNY KRASNYSTAW;

O.W. 9: SWATEK Adam Zdzisław (52 l.) głosów: 180 (31.25%) KW PZK;

O.W. 10: RZEPKA Janusz Stanisław (57 l.) głosów: 176 (42.00%) KW PZK;

O.W. 11: BRODZIK Grzegorz Tomasz (58 l.) głosów: 225 (38.01%) KW PZK;

O.W. 12: MAZUREK Paweł Jacek (43 l.) głosów: 120 (26.73%) KW KRASNOSTAWIANIE;

O.W. 13: WILKOŁAZKI Marcin Andrzej (44 l.) głosów: 319 (55.57%) KW KRASNOSTAWIANIE;

O.W. 14: HUKIEWICZ Kamil (28 l.) głosów: 295 (38.92%) KW KRASNOSTAWIANIE;

O.W. 15: KWIECIEŃ Ewa (57 l.) głosów: 189 (38.81%) KW PZK.

Zwycięzcom, w tym awansującym do drugiej tury, gratulujemy sukcesu, zarazem życząc skuteczności w działaniu; w aktywności w powierzonych przez mieszkańców Krasnegostawu funkcjach, oraz otwarcia na szeroko pojęty czynnik społeczny w postaci codziennego głosu mieszkańców. Swą codzienną pracą budujcie tak potrzebny współcześnie ogólnospołeczny konsensus, ku chwale naszego wspólnego królewskiego miasta. Jesteście z różnych drużyn, ale tak naprawdę gracie do jednej bramki. Krasnystaw liczy na Was.


Foto: Anna Woźniak / Flickr

Tagged under

Apologies, but no related posts were found.

Small Ad

Small Ad