Banner Top
Log In

CHMIELAKI ZACZĄĆ CZAS

IMG_20160819_101252  Stało się, nastał piątek 19 sierpnia. Właśnie tego dnia rozpoczynają się Chmielaki Krasnostawskie które potrwają trzy dni – tj. do końca niedzieli (21 VII). I chociaż jest to Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów świętować będą wszyscy: tak mieszkańcy miasta, jak i chmielakowi turyści zjeżdżający się z różnych stron kraju, a nawet (szczególnie w czasach powszechnej emigracji) przybywający z innych zakątków świata.

-Chmielaki Krasnostawskie to najstarszy festiwal piwny w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od roku 1971. To, że tego typu impreza zaczęła być organizowana właśnie w Krasnymstawie nie było przypadkiem. Ziemia Krasnostawska wraz z sąsiadującą częścią Zamojszczyzny to swoiste zagłębie chmielowe, czemu przysłużyła się działająca tu szkoła rolnicza, a także osoba Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), propagatora nowoczesnych metod uprawy chmielu, inicjatora budowy wspomnianej szkoły, autora podręczników chmielarstwa.

W Chmielakach (poza ich publicznością) biorą udział przede wszystkim browary ale także artyści i twórcy ludowi. Z kolei plantatorzy chmielu uczestniczą w organizowanej w trakcie Chmielaków Sesji Chmielarskiej, gdzie omawiane są m.in. najnowsze trendy produkcji chmielowych szyszek a także tendencje rynku.

11899782_864142530338403_3812183352617548004_n  Na chmielakowych gości czeka przede wszystkim tradycyjnie rynek miejski. W tegorocznej (46-stej) edycji swoje stoiska zapowiedziało ponad 50 browarów, z czego znamienita większość będzie dystrybuowała efekty swej pracy w rynku (patrz mapka na końcu artykułu). Tu warto zwrócić uwagę, na fakt, iż w ostatnich latach widać w trakcie chmielaków silną tendencję rozwojową małych lokalnych browarów i preferowania również przez konsumentów innych – względem tradycyjnego pilsa –  stylów piwa. Również na krasnostawskim rynku – na zlokalizowanej pod ratuszem scenie – odbędą się liczne koncerty (wystąpi m.in. Bednarek, Elektryczne Gitary, Ewelina Laskowska), tu zostaną także przeprowadzone wybory „Miss Chmielaków„.

Novum będzie tzw. Scena Dworek, zlokalizowana przy ulicy Sikorskiego – a obok niej strefa piwowarów domowych a także piw kraftowych tj. piw pochodzących z małych, niezależnych i tradycyjnych browarów rzemieślniczych. Tu zaplanowano pokazy warzenia piwa, prelekcje na temat browarnictwa. Obok znajdą swoje miejsce twórcy ludowi, tu trwała będzie również giełda birofilów (targi kolekcjonerskie). W niedzielę przewidziano zlot weteranów szos. Oczywiście na „Scenie Dworek” nie zabraknie muzyki a także innych wydarzeń artystycznych (patrz zamieszczony poniżej program).

Już od czwartku (18 VIII) odbywa się Konsumencki Konkurs Piw, którego Grand Prix przewidziany jest na późne sobotnie popołudnie. W niedzielę odbędzie się barwny i rozśpiewany tradycyjny korowód chmielakowy. Warto również wspomnieć o odbywających się w ramach Chmielaków: Zlocie Paralotniarzy „Chmieloty” a także sobotnim Półmaratonie Chmielakowym o Puchar Burmistrza Krasnegostawu. Będąc turystą warto zobaczyć również „chmielakowe” rzeźby na ulicy Okrzei (tuż za Krasnostawskim Domem Kultury), zrekonstruowany zabytkowy spichlerz (nieopodal równie lśniącego dworku starościńskiego) a także odwiedzić wystawę dotyczącą chmielarstwa i piwowarstwa w Muzeum Regionalnym.

Tu, od nas „Chmielakowiczów”, co najmniej serdeczne pozdrowienia – za często niezauważaną konkretną pracę, za cały ten trud – należą się szczególnie dyrektorowi i załodze Krasnostawskiego Domu Kultury a także dziewczynom z wydziału promocji Urzędu Miasta. Samo się nie zorganizowało – Serdecznie pozdrawiamy! Życzymy – jako redakcja – udanych Chmielaków wszystkim ich uczestnikom, pamiętajcie: piwo to nie napój, piwo to kultura!


Jako redakcja postaramy się relacjonować wydarzenie on-line na stronie serwisu.
Poniżej wszystko co Chmielakowiczowi niezbędne:
(kliknij w wybrany obrazek aby przejść do pliku celem uzyskania pełnej rozdzielczości)
plakat_b1_3mm_300dpi_cmyk_do-rekla
mapa2
13901442_946867258756690_9157830759542727852_n


Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, w żadnym wypadku nie jest jego celem zachęcanie do spożywania napojów alkoholowych.
Tagged under
Small Ad

Small Ad