Banner Top
Log In

OKRZEI ZOSTAJE?

Z końcem stycznia zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy ulic: Ul. Stefana Okrzei na Aleje Świętego Jana Pawła II oraz części ul. Czystej na ul. Żołnierzy Wyklętych. Sprawa wywołała spore emocję i odzew nie tylko pośród mieszkańców miasta ale i w głębi kraju. Poza samymi formularzami konsultacyjnymi do Urzędu Miasta spłynęło kilkadziesiąt e-maili których nadawcy – osoby fizyczne a także przedstawiciele różnorakich organizacji i instytucji – wyrażali poparcie dla zachowania nazwy ul. Okrzei.

okrzei kwadratO sprawie licznie pisała prasa a w sieci pojawiły się również grafiki i wpisy w obronie krasnostawskiej ulicy Okrzei i jej patrona. O chęć zmiany nazw zostały posądzone władze miasta które ogłaszając konsultacje społeczne jedynie realizowały swe obowiązki związane ze złożeniem wniosku przez krasnostawskie środowisko osób represjonowanych w stanie wojennym.

Poza emocjami widocznymi w internetowych komentarzach  cała sprawa przypomniała sylwetkę Stefana Okrzei jako bojownika o niepodległość, robotnika, działacza PPS-u i Organizacji Bojowej PPS, schwytany w trakcie zamachu na cyrkuł policyjny na Pradze i straconego w 1905 roku na Cytadeli Warszawskiej. Po śmierci Stefan Okrzeja stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych.

Wyniki samych konsultacji nie są jeszcze znane. Oficjalne otwarcie urn i przeliczenie głosów odbędzie się we wtorek 2 lutego o godzinie 13:00 w sali sejmikowej Urzędu Miasta. O wynikach konsultacji poinformujemy wkrótce w aktualizacji niniejszego artykułu.

—–

Ze względu na rozległość materiału, zapowiedziana aktualizacja wątku ukazała się w odrębnym artykule: http://www.krasnostawska.pl/?p=2054

Tagged under
Small Ad

Small Ad