Banner Top
Log In

Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa

W dniach 28-29 grudnia 2018 roku w Krasnostawskim Domu Kultury, odbyła się premiera spektaklu „Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa”. Wydarzenie zgromadziło pełną widownię. A braw nie było końca.

„Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa” to przefiltrowana przez młodzież opowieść o Leonidzie Gawryłowie, barwnej postaci rosjanina, zielarza, fleczera, który urodził się w 1901 roku w Petersburgu. Po wybuchu rewolucji w 1917 roku został siłą wcielony do armii bolszewickiej, z którą dotarł pod Zamość. I został w Polsce, w Krasnymstawie. Leonid to postać postać tajemnicza dla naszego pokolenia, ale dobrze znana starszym mieszkańcom Krasnegostawu. Na podstawie badań i rozmów udało się stworzyć przedstawienie opowiadające o poszukiwaniach, o tym, jak trudno odnaleźć prawdę historyczną i jak zawodna jest pamięć ludzka.

Nie będziemy ujawniać szczegółowych perypetii ujętych w ramach tego spektaklu, wierząc, że powróci on jeszcze na scenę. Na zachętę, dla tych którzy sztuki tej wciąż nie widzieli, zdradzimy, iż scenariusz został osadzony w krasnostawskich – małomiasteczkowych – realiach, a całość uderza uniwersalnym wieloaspektowym przekazem, poruszając ważkie dla młodzieży tematy: plotek, pomówień, stereotypów, lokalnych kompleksów, łącząc ruch, słowo, video i muzykę.  Uczestnikami  projektu jest 16 osób z Młodzieżowego Domu Kultury, które pod okiem reżyserki Iwony Koneckiej i koordynatorki Izabelli Gawęckiej wypracowały scenariusz spektaklu.

Wydarzenie stanowi ostatni z etapów wielomiesięcznego projektu adresowanego do młodzierzy z terenu powiatu krasnostwskiego. Było on podzielony na następujące etapy: „Akademia archeologii” – Poznanie lokalnych historii, w tym m.in. spotkania z archeologiem i etnografem mają stanowić punkt wyjścia do dalszej pracy.  „Warsztat odkrywców” –  czas zbierania historii mówionych, zapoznanie z archiwum Muzeum Regionalnego, studiowanie starych filmów i fotografii. „Wejście na scenę” – przetwarzenie zebranej wiedzy za pomocą metod teatralnych w scenariusz. „Premiera” – spektakl stanowiący archeologiczna podróż w lokalną przeszłość.

Spektakl powstał w ramach projektu Okno na teatr – archeologia lokalna, dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącyh z Funduszu Promocji Kultury.


Foto: Krasnostawska.pl

Tagged under
Small Ad

Small Ad