Banner Top

Log In

Klęczące Drzewo znowu w centrum uwagi

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2018, klon jesionolistny znany jako „Klęczące Drzewo” niejednokrotnie stanowił temat dzieł malarskich i literackich oraz miejsce spotkań i zgromadzeń. Obecnie unikatowo ukształtowany okaz stał się głównym motywem spektaklu teatralnego, który zgromadził w cieniu korony rekordową liczbę osób.

Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży z okolic Miasta Krasnystaw klon jesionolistny, znany doskonale w całej Polsce, po raz pierwszy stał się scenografią dla dzieła teatralnego. Historia drzewa, przeznaczonego niegdyś do wycinki, była pierwszą inspiracją do pracy nad przedstawieniem. Drugim twórczym impulsem było zgłębianie treści książki Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.Wydarzenie zorganizowano 4 sierpnia br. jako podsumowanie dwutygodniowych półkolonii dla dzieci, przeprowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury. Podczas letniego wypoczynku grupa współpracowała z zespołem specjalistów, w których gronie znaleźli się: Beniamin Bukowski (warsztat dramatrgiczny), Alicja Brudło (warsztat teatralny), Izabella Gawęcka (koordynatorka, warsztat teatralny), Tomasz Grabowski (warsztat scenograficzny), Janina Młynek (opieka pedagogiczna), dr inż. Małgorzata Przegalińska (warsztat ekologiczny), Anna Maria Sadowska (warsztat teatralny), Klaudia Waryszak – Lubaś (ewaluacja projektu), Magda Zaworska (warsztat ekologiczny) oraz Agnieszka Żuk – Słabek (pracownia plastyczna, scenografia, kostiumy).

W warsztatach wzięło udział 28. uczestników, których podzielono na dwa składy warsztatowe. Utworzono grupę teatralną dla dzieci w wieku od 9-12 lat i plastyczną dla młodzieży od 15 – 18 lat. Zajęcia pomogły uczestnikom rozwinąć się artystycznie, a także uwrażliwić na przyrodę i jej istotne komponenty – florę oraz faunę. Owoc ich dwutygodniowych spotkań stanowił spektakl teatralny pt.: „Sekret Klęczącego Drzewa”, który zgromadził wokół „Klęczącego Drzewa” liczną widownię. Publiczność miała okazję poznać sekret skrywany przez wnętrze rosnącego w centrum Rynku Miejskiego klonu. Każdy z widzów otrzymał też cząstkę skarbu – nasiona drzew wraz z ekologicznym alertem. 

Drzewa zwykle mijamy obojętnie, ale podświadomie wciąż wiemy, jak bardzo są istotne dla nas i całej planety. Fakt ten został wyraźnie zaakcentowany w spektaklu teatralnym wystawionym w zadrzewionej przestrzeni krasnostawskiego rynku. Samo przesłanie sztuki było przeznaczone nie tylko dla młodego, ale i dorosłego odbiorcy. Pozostawiło zebranych z refleksją nad tym, jak istotny w życiu ludzi jest kontakt z przyrodą. Spektakl wpłynął jednocześnie na ukierunkowanie sposobu postrzegania roślinności i zwierząt, nie jako produktów w rękach człowieka, ale cennego daru, w którego otoczeniu odnajduje się wewnętrzny spokój. 

Zgodnie z przesłaniem sztuki, dla takiej właśnie wewnętrznej harmonii warto czasem podjąć walkę. Przyroda sama się nie obroni. Potrzebuje sojuszników – poszukiwaczy doceniających spokój w cieniu gałęzi. Sięgając jednak pamięcią do jeszcze niedawnych zdarzeń, jakie miały miejsce na terenie rynku, warto patrzeć uważnie, czy nikt tych gałęzi nazbyt nie podcina.Przedstawienie zostało zorganizowane przez „Dzieci z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie. Głównym celem przedsięwzięcia było popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Wszyscy, którzy nie zdążyli na premierę spektaklu mogą obejrzeć nagranie zamieszczone w serwisie youtube.

Autor filmu: Paweł Brześciński
Tagged under

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
Twitter
Instagram