Banner Top

Log In

Klon z Krasnegostawu zdobywa Europę

Klęczące drzewo z Krasnegostawu bierze udział w plebiscycie „Europejskie Drzewo Roku 2019”. W trwającym do końca lutego głosowaniu mierzy się z innymi wyjątkowymi drzewami z całego kontynentu. 

Przypomnijmy: Klęczące Drzewo, rosnące w krasnostawskim rynku trafiło w ubiegłym roku do ogólnopolskiego finału, gdzie zdobyło pierwszą nagrodę w postaci tytułu „Drzewo Roku 2018″.  Zwycięstwo to zapewniło mu awans do tegorocznej edycji plebiscytu ” Europejskie Drzewo Roku” gdzie bierze udział jako jedyny reprezentant Polski. Drzewo z Krasnegostawu, w międzynarodowym finale znalazło się wraz z innymi zwycięzcami konkursów krajowych z 15 państw, od Hiszpanii po Rosję.

Sam europejski plebiscyt trwa przez cały luty. Ze względu na różne stany populacji poszczególnych państw, konkurs zapewnia pewną sprawiedliwość zobowiązując osobę głosującą do oddania dwóch głosów w konkursie. Dodatkowo w ostatnim tygodniu wyniki podawane dotychczas na bieżąco, zostają utajnione – co uniemożliwia świadome rozgrywanie głosami.

W finałowej 15stce wraz z Krasnostawskim Klęczącym Drzewem, wyłonionej z pośród setek drzew zgłoszonych w edycjach krajowych i poród milionów porastających Europę znalazły się:
-Czcigodny dąb burgundzki w pobliżu wioski Rani – Bułgaria
-Dąb Abramtsewo – Federacja Rosyjska
-Dąb ulubieniec – Holandia
-Drzewo Matki Boskiej w Lummen – Belgia
-Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu – Węgry
-Drzewo Nellie – Zjednoczone Królestwo
-Drzewo ptak – Francja
-Lipa Gubec – Republika Chorwacji
-Lipa z zamku Raudonė – Litwa
-Lipa wolności – Republika Czeska
-Strażnik wielkich sekretów Morawii – Słowacja
-Strzelisty platan z Câmpeni – Rumunii
-Świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro – Portugalia;
-Wiąz z Navajas – Hiszpania;

Jakie będą wyniki trwającego plebiscytu, okaże się podczas uroczystej gali jaka odbędzie się 19 marca podczas uroczystości rozdania nagród w Brukseli. Głosować można do końca lutego na stronie organizatorów konkursu: https://www.treeoftheyear.org/poland

Tagged under