Banner Top
Log In

KRASNOSTAWSKIE KLĘCZĄCE DRZEWO DRZEWEM ROKU 2018?

Od dzisiaj przez cały czerwiec będzie można oddać swój głos na drzewa biorące udział w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja.  W finałowej 16. znalazły się drzewa w różnym wieku i różnych gatunków. Wszystkie je łączą ciekawe, często mało znane, ale wzruszające opowieści związane z samym drzewem, historią rodzinną bądź miejscem w którym rosną. Wszystkie mają swoich miłośników i opiekunów, którzy starają się o nie dbać i o nich opowiadać. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów! Poznaj niezwykłe historie drzew i wybierz swoje ulubione na www.drzeworoku.pl

Drzewa-finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród  ponad 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2019!

Pośród finałowej szesnastki znalazł się klon jesionolistny z krasnostawskiego rynku, nazywany przez mieszkańców krzywym, a także klęczącym drzewem. Przed laty drzewo zostało skazane na wycięcie, jako „zdeformowane i nieestetyczne”. Na szczęście dzięki determinacji mieszkańców udało się zwrócić uwagę miejskich radnych na to wyjątkowe drzewo i anulować „wyrok”. Teraz drzewo jest jednym z najczęściej fotografowanych elementów krasnostawskiego rynku. Szczególnie cieszy się powodzeniem wśród dzieci, które chętnie wspinają się po jego „bajkowym” pniu.

Nowa edycja konkursu Drzewo Roku pozwoliła odkryć miłośnikom dendrologii kolejne ciekawe drzewa rosnące w Polsce. Drzewa te zgłoszone zostały do konkursu nie tylko z powodu ich cech wyróżniających je w krajobrazie, ale przede wszystkim ze względu na ciekawą historię i walory społeczne. Stały się one powodem integracji społeczności lokalnych, natchnieniem artystów i inspiracją do nowych działań mających na celu podnoszenie jakości życia człowieka

dr hab. prof. Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są  podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek. Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń.

Zachęcamy do głosowania na Klęczące drzewo z Krasnegostawu: http://drzeworoku.pl

 

Tagged under

1 Comment

Small Ad

Small Ad