Banner Top
Log In

KRASNYSTAW – MIASTO Z RZEŹBAMI

IMG_20160526_101131 Od poniedziałku w Krasnymstawie trwa uliczny plener rzeźbiarski, w efekcie którego w centrum miasta  pozostanie pięć rzeźb o tematyce chmielarsko-piwnej. Prace wykonywane są przez zaproszonych rzeźbiarzy – w obumarłych pniach drzew – w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury „Paleta”.

Wykorzystywane w projekcie drzewa zamierały od kilku lat na skutek tzw. holenderskiej choroby wiązów (pod której pretekstem – przypomnijmy – Zarząd Dróg Powiatowych dokonał radykalnego ogłowienia również drzew z innych gatunków). Rzeźby będą stanowiły kulturową atrakcję Krasnegostawu, w tym pośrednio środek jego promocji. Z pewnością znajdą się na wielu pamiątkowych zdjęciach z Krasnegostawu, a także z Chmielaków. W jakimś stopniu będą stanowiły również upamiętnienie systematycznie likwidowanego drzewostanu – o charakterze cienistej alei – jaki ukształtował się jeszcze w XIX wieku wzdłuż ulicy Okrzei (dawniej ul. Lubelska). Cztery rzeźby będą zdobiły ulicę Okrzei w okolicy KDK, ostateczna lokalizacja piątej – mobilnej – nie została jeszcze ustalona.

IMG_20160526_101025

Plener rzeźbiarsko-malarski „Tradycje Chmielarska – Krasnystaw 2016” realizowany jest przez Stowarzyszenie Paleta, przy wsparciu finansowym miasta, a także innych podmiotów. Sam pomysł wykorzystania na rzeźby planowanych do wycinki drzew i pozostawiania ich w przestrzeni miejskiej, jest powiązany z działaniem nieformalnej krasnostawskiej grupy animatorów „Pod Napięciem – Frakcja Kultury”. Grupę tę współtworzą osoby powiązane z różnymi lokalnymi organizacjami sektora NGO i instytucjami, w tym z organizatorem przedmiotowego pleneru tj. Stowarzyszeniem „Paleta”. Tu gratulacje należą się Andrzejowi Kostrzanowskiemu, który – poprzez swą aktywność i konsekwencję w działaniu – doprowadził pomysł do realizacji. Oficjalne odsłonięcie rzeźb odbędzie się w najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 14:00 pod Krasnostawskim Domem Kultury.

 

Tagged under
Small Ad

Small Ad