Banner Top
Log In

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW

IMG_20160423_144435Zwiedzanie Regionalnego Muzeum z przewodnikiem, wyjazd autokarowy do Zamku w Krupem a także wieży ariańskiej, projekcja filmu oraz warsztaty dla najmłodszych – w ten sposób Krasnystaw przyłączył się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  Celem przypadającego na 18 kwietnia wydarzenia jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. Krasnostawskie obchody przeprowadzone zostały 16 kwietnia i były one tu organizowane po raz drugi.

Pierwszą z przewidzianych atrakcji stanowiło zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Tą część wydarzenia poprowadził Konrad Grochecki – archeolog; Doktorant w Zakładzie Historii Średniowiecza Powszechnego Instytutu Historii UMCS w Lublinie, a także  Mateusz Soroka – etnograf, zarazem pracownik naszego muzeum, który przybliżył uczestnikom wystawę wielkanocną „Krzyż i Swarzyca”. Tu warto dodać, iż pomimo słabej promocji obiektu na zewnątrz, a co za tym idzie niewielkiej popularności, krasnostawskie muzeum należy do najciekawszych i największych zbiorów województwa lubelskiego (po Kozłówce i Muzeum Lubelskim).

Kolejnym punktem były zorganizowane w Krasnostawskim Domu Kultury warsztaty z rzeźby kierowane do najmłodszych. W ramach zajęć uczestnicy wykonywali naczynia gliniane. Zajęcia poprowadzone zostały przez etnolożkę Martę Zosrką, pracującą na co dzień w KDK.

CAM06736Następnym punktem była wycieczka autokarowa, w ramach której zorganizowano wyjazd do zamku w Krupem oraz ariańskiej wieży w Krynicy. Punkt ten cieszył się największym zainteresowaniem. Uczestników, poo obu obiektach oprowadził wspomniany już Konrad Grochecki który poprowadził również prezentację filmu Utracone Muzeum.

Oficjalnymi organizatorami tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie byli: Krasnostawski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Inicjatorem wydarzenia a także jego organizatorem faktycznym był Konrad Grochecki.

Tagged under
Small Ad

Small Ad