Banner Top
Log In

MUZEUM W SZERSZYM WYMIARZE

Przywykliśmy jako mieszkańcy miasta do obrazu muzeum wyłącznie jako obiektu statycznego, cichego i spokojnego, w którym zwiedzający ostrożnie poruszają się pośród eksponatów. Tak wąski zakres działalności to już jednak historia. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wkroczyło wyraźnie w nową epokę swojej działalności. Muzeum ma wyjść „na zewnątrz”, do ludzi, na co dzień przyciągać mieszkańców i turystów.

Dotychczas muzeum zdawało się dość senną placówką. W zasadzie wyjątkiem były „Noce Muzeów”, kiedy korytarzami przelewały się tłumy zwiedzających, a mury muzealne otwierały swą przestrzeń na teatralne spektakle, prelekcje czy koncertowania. Jedna noc w roku, po której następował powrót do — nazwijmy to — tradycyjnego modelu funkcjonowania placówki, gdzie raz po raz pojawiały się nowe — jak by nie było interesujące — ekspozycje. To jednak widać za mało, przynajmniej w oczach nowego Dyrektora oraz muzealnej kadry pasjonatów, którzy jak się okazało, przepełnieni są pomysłami na rozwinięcie działalności krasnostawskiego muzeum.

Jednak po kolei. Od początku sierpnia b.r. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie posiada nowego dyrektora. W drodze konkursu został nim Marek Majewski, dotychczasowy pracownik Starostwa Powiatowego na stanowisku naczelnika wydziału oświaty, kultury, kultury fizycznej i turystyki. Od pierwszych dni urzędowania widoczna jest zmiana atmosfery w obiekcie, w tym wyraźna otwartość muzeum na wewnętrzne i zewnętrzne inicjatyw. Jeszcze w sierpniu odbyło się „Kino Letnie”. W ramach tego przedsięwzięcia wyemitowano dwa filmy. Pierwszy to zbiór materiałów Kroniki Filmowej w Krasnymstawie, drugi pt. „Arrasy”, wyprodukowany przez Ad Artis Fundacja Sztuki w ramach projektu „Muzeum Utracone”. Szczególnie interesująca była tu lokalna produkcja, zmontowana z różnych taśm przez pracownicę Muzeum: Maję Toczoną-Wal. Materiał obejmował archiwalne nagrania z lat 60 i 70. a mogliśmy na nim zobaczyć m.in. topienie marzanny; dożynki, w tym Krasnostawskie Chmielaki, czy krasnostawską starówkę z rynkowymi kamieniczkami.

Zdarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, frekwencja przerosła zdawało się realistyczne oczekiwania organizatorów, osiągając pułap 130-150 osób. Na szczęście krzesełek użyczył sąsiadujący z muzeum Młodzieżowy Dom Kultury. W związku z faktem, że lato dobiega już końca, a pogoda bywa coraz bardziej kapryśna, kino letnie do Krasnegostawu powróci dopiero w przyszłym sezonie. Zobaczymy w nim m.in. materiał dokumentalny „o Krasnymstawie”, zarejestrowany w roku 1994 (w roku 600. jubileuszu nadania praw miejskich Krasnemustawowi). Jak mówi jeden z pomysłodawców Kina Letniego — Mateusz Soroka, pomysł zrodził się jakieś 2 lata temu, gdy w muzealnych magazynach natrafiono na stare nagrania oraz projektor Elew z roku 1966, który uruchomiony został z nieocenionym udziałem Bartka Wala. Pomysł kina letniego pierwotnie spotkał się ze ścianą, teraz jednak inicjatywa kina w dziedzińcu dostała zielone światło.

Oczywiście to nie jedyny pomysł na tytułowy szerszy wymiar działalności muzeum, już w najbliższą niedzielę, tym razem z inicjatywy samego dyrektora, odbędzie się koncert rockowego zespołu „Haust” tym razem jednak w akustycznej odsłonie. Na tym nie koniec, 15 września przeprowadzona zostanie planowana od kilku miesięcy pierwsza Humanistyczna Konferencja Naukowa im. Kaspra Niesieckiego pt. „Dawne obce wzory kulturowe – strach, fascynacja i niezrozumienie”, której pomysłodawcą jest Konrad Grochecki — pracownik muzeum. Poza muzeum, współorganizatorami konferencji jest Zakład Historii Powszechnej Średniowiecznej UMCS w Lublinie, a także Koło Historyków UMCS w Lublinie.

Innym z podjętych pomysłów, który zrealizowany może niezwykle wzbogacić nie tylko poklasztorne mury (w którym od dziesięcioleci funkcjonuje muzeum), ale i całe miasto, w którym wyraźnie brakuje takiego miejsca, jest przymuzealna kawiarnia. Miałaby ona zafunkcjonować na zewnątrz obiektu, stając się potencjałem na miejsce spotkań, zapewne również przyczynkiem do zgłębiania tajemnic muzealnych ekspozycji i historii naszego miasta.

Tagged under
Small Ad

Small Ad