Banner Top

Log In

Niezwykła wystawa malarstwa Piotra Hendigerego

Nie tylko styl przepełniony kreatywnością, wysoki poziom estetyki czy barwność dzieł, ale także fakt, że jest to pierwsza publiczna prezentacja malarstwa Krasnostawianina od końca lat 90-tych XX wieku, śmiało świadczyć może o wyjątkowości wystawy, jaka eksponowana jest w murach regionalnego muzeum.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie dawno już przeszło metamorfozę, w ramach której nie ograniczając się już tylko do prezentacji artefaktów przeszłości, stało się także galerią sztuki współczesnej. Tym razem w wypełnianiu dość przecież obszernych luk krasnostawskiej sceny kulturalnej udostępniona została wystawa malarstwa Piotra Hendigierego.

Autor zaprezentował 12. prac wykonanych w technice olejnej, tempery i kolażu. Część z jego obrazów stworzona została na nieoczywistych podłożach, takich jak np. drzwiczki szafki z pozostawioną w centrum wizerunku klamką, co w połączeniu z niemal op-artową – wizualistyczną – estetyką dzieła ciekawie rezonuje z jego klasycznym tematem – przedstawieniem Adama i Ewy.


Op-art (ang. op art, od optical art ‘sztuka optyczna’), inaczej wizualizm – kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, stosujący abstrakcyjne kombinacje linii, dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia.

Wikipedia

Pan Piotr Hendigery nietyleż od urodzenia, co od pokoleń związany jest z Krasnymstawem, w 1977 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest także absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecne ASP, na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Brał udział w takich przedsięwzięciach artystycznych jak Krajowe Biennale Młodych „Droga i Prawda” we Wrocławiu (1987 rok), Wystawa Studentów i Pedagogów „Wrocław-Mons” w Mons – Belgia (1987 rok), I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (1989 rok), Wystawa Malarstwa „Czas na odsłonę” w Lublinie (1991 rok) czy Indywidualna Wystawa Malarstwa w Lublinie (1994 rok). Współdziałał też w projektach wrocławskiego artysty Lecha Twardowskiego: wrocławska „Wieża Malowana”, „Malowanie Grodzkiej” w Lublinie oraz Święto Koloru „Malarz+Dziecko” we Wrocławiu.

Otwarcie wystawy, które nastąpiło w dniu 6 września, cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło liczną publiczność. Wernisaż stanowił także debiut pełniącej obowiązki dyrektora muzeum Pani Elżbiety Sobczuk, która wraz z Artystą otworzyła wystawę. Ekspozycja dostępna jest do końca października 2019 roku, w pomieszczeniu dawnej biblioteki kolegialnej na pierwszym piętrze Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie w godzinach pracy jednostki (od wtorku do piątku od 10 do 16, oraz w weekendy od 10 do 15).

Tagged under

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *