Banner Top
Log In

PEJZAŻE PROSTO Z ROZTOCZA

Malarstwo, rzeźbę, a także ceramikę autorstwa Zygmunta Jarmuła, można oglądać w ramach wystawy w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie.

W ramach wystawy prezentowanych jest 15 obrazów, wykonanych w technikach olejnych oraz pasteli. Prace te prezentują pejzaże, inspirowane głównie otwartymi przestrzeniami krajobrazów Roztocza. Poza malarstwem prezentowanych jest także kilka rzeźb w drewnie, wśród których wart szczególnej uwagi jest rzeźbiony w drewnie krucyfiks. Ciekawie prezentuje się wykonana w gipsie(?) rzeźba „Szczebrzeszyn nad Wieprzem” prezentująca „uczłowieczoną” rzekę, Wieprz — ze znajdującą się nad nim miniaturowym Szczebrzeszynem. Interesująca są także prezentowane rzeźby z gliny zwane od nazwiska autora Jarmulakami, w sensie technicznym inspirowane są one ceramicznymi naczyniami z czasów słowiańskich.

Zygmunt Jarmuł pochodzi ze Szczebrzeszyna. Z wykształcenia jest rzeźbiarzem (dyplom ASP w Krakowie, na wydziale rzeźby w pracowni Mariana Koniecznego), jednak już podczas studiów żył z malarstwa. Po ukończeniu studiów powrócił do rodzimego Szczebrzeszyna i od 1990 pracuje jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Zamościu. Zygmunt Jarmuł jest współtwórcą tronu papieskiego wykonany na czas wizyty Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r., jest także autorem Chrząszcza Szczebrzeszyńskiego, a także np. instalacji przestrzennej — Trzcina Szczebrzeszyńska.

Tagged under
Small Ad

Small Ad