Banner Top
Log In

POWÓDŹ W SIEDLISKACH

 

Na skutek opadów ulewnego deszczu – w trakcie burzy jaka przeszła nad powiatem w czwartek w godzinach nocnych i wczesnoporannych – doszło do zalania części Siedlisk drugich w gminie Fajsławice. Jak informuje portal Fajsławice24 „Takie powodzie pojawiają się zawsze w Siedliskach Drugich po dłuższych intensywnych deszczach. Miejscowość ta położona jest w wąwozie i dlatego spływa tu cała woda z Ksawerówki i pól Marysina. Problem stanowi sprawne odprowadzanie dużej ilości wody z utwardzonych betonowymi płytami dróg polnych.”

WP_20160714_06_20_10_Pro

Na miejsce udaliśmy się kilkanaście godzin po wystąpieniu opadów, zarazem po działaniach interwencjach Straży Pożarnej. Miejscowość położona jest w dolinie a także na jej łagodnych zboczach. Środkiem doliny przebiega głęboki rów – poprowadzony naturalnym obniżeniem terenu – odprowadzający wody opadowe. Przy znacznych opadach problemem zdają się być zbyt małe i liczne przepusty (oraz mostki do posesji) które szybko ulegają zamuleniu. Dodatkowo sytuację Siedlisk drugich pogarszają liczne wąwozy (w tym utwardzone; wykorzystywane jako drogi) które prowadzą do doliny; nikła (praktycznie żadna) lesistość terenu (zadrzewienia ograniczają się jedynie do granic wąwozów); a także pola w postaci długich wstęg poprowadzonych prostopadle do przebiegu doliny. Wymienione czynniki skutkują szybkim spływem wód opadowych do doliny i wezbraniami skutkującymi zalewaniem posesji i dróg, a także podtapianiem domów i budynków gospodarczych z jakimi mieliśmy do czynienia w czwartek.

WP_20160714_06_19_55_Pro

Powyższe zdjęcia z portalu Fajsławice24.


CAM08389

W podobnych okolicznościach ucierpiały okoliczne użytki rolne. Na zdjęciu podtopiona w wyniku zamulonych przepustów plantacja tymianku w Izdebnie

IMG_20160715_163424

Jeden z przepustów

IMG_20160715_163339

Pomimo upływu kilkunastu godzin woda wciąż stała w wielu miejscach

Tagged under
Small Ad

Small Ad