Banner Top
Log In

PUBLICZNOŚĆ POMOGŁA JOLI

Po raz pierwszy społeczność Krasnegostawu mogła obejrzeć w Krasnymstawie spektakl tworzony metodami teatru forum. Co to za metoda oraz co się zdarzyło w trakcie spektaklu w KDK dowiesz się z niniejszego artykułu.

Spektakl teatralny ma swoje podstawowe reguły i zasady, jedną z nich jest podział na scenę i widownię; na aktywnych aktorów i milczącą (poza oklaskami) publiczność. Dogmat ten został całkowicie złamany w trakcie czwartkowego spektaklu, jaki miał miejsce na scenie widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. W trakcie premiery spektaklu „Niespełniona”, ku niemałemu zaskoczeniu publiczności, to osoby z widowni mogły nie tylko wpływać na losy, ale nawet wcielić się w rolę głównej bohaterki spektaklu, pomagając wybrnąć z kłopotów jego bohaterce — Joli.

„Niespełniona” zrealizowana została w ramach projektu „Okno na teatr” przez związaną z MDK w Krasnymstawie „Grupę Mango”. Spektakl ten, pomijając nieszablonowe już wprowadzenie, zaczął się tradycyjną dla teatru grą aktorów. Nie będziemy tu zdradzać fabuły, wystarczy chyba powiedzieć, że jest to scenariusz realny i dramatyczny. Po zakończeniu spektaklu okazało się, że publiczność będzie mogła wpływać na losy bohaterki. Poprzez interwencję zaczęto tworzyć spontanicznie rzeczywistość równoległą wcześniej granego scenariusza, próbując wpłynąć pozytywnie na losy bohaterki i wyprowadzając ostatecznie Jolę z jej problemów.

Osoby ciekawe scenariusza „Niespełnionej” oraz jego spontanicznego wariantu pozostaje nam zaprosić na ten spektakl do MDK (w dniu 19 czerwca, godz. 10:00). To nie wszystko, już w najbliższą sobotę można będzie zobaczyć spektakl „Inna” realizowany według tych samych zasad teatru forum,  to druga premiera grupy Mango. „Inna” – już 10 czerwca, o godzinie 16:00, w sali widowiskowej KDK.

Tym, co odróżnia teatr forum od teatru postrzeganego w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. W teatrze forum osoby z publiczności „widzo-aktorzy”, przejmując rolę głównego bohatera, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Teatr forum daje więc szansę nie tylko na refleksję, ale również na działanie. Twórcą metody teatru forum jest Augusto Boala, brazylijski reżyser i pedagog..

 

Tagged under
Small Ad

Small Ad