Banner Top
Log In

ROWERAMI DLA PUSZCZY

Niezgoda na postępującą wycinkę ostatniego w Europie lasu pierwotnego stała się motywacją dla podjęcia wysiłku w kilkuset kilometrowej rowerowej podróży wschodnim szlakiem Polski. Na obranej przez rowerzystów trasie znalazł się również Krasnystaw.

Dwóch krakowskich rowerzystów wyruszyło z Rzeszowa do obozu obrońców Puszczy Białowieskiej: „Obóz dla Puszczy„, jaki funkcjonuje w Pogorzelcach w powiecie Hajnowskim. Na wiodącej w znacznej mierze szlakiem Green-Velo trasie przejazdu, rowerzyści: Albin i Maciej, chętnie opowiadali o swej inicjatywie, rozdawali przygotowane ulotki oraz naklejki, aktualności z wyprawy można znaleźć również na profilu ich wydarzenia, które nazwali „Ride for Puszcza„. Przejazd miał na celu wyrażenie sprzeciwu i nagłośnieniu faktu wycinki w Puszczy, był również solidarnościowym gestem wsparcia dla protestujących na miejscu aktywistów, którzy m.in. blokują ciężki sprzęt (harwestery) przed wjazdem do Puszczy. W rezultacie trwającej 5 dni podróży do wyznaczonego celu, dwóch krakowskich rowerzystów pokonało ponad 600 km.


Uratujmy Nasze Dziedzictwo – czyli Ride for Puszcza w Widniówce.

Do Krasnegostawu dwaj śmiałkowie dotarli — po przejechaniu około 250 km — w sobotę wieczorem już drugiego dnia wyprawy. Tu w trakcie postoju poznali skróconą historię obrony rynkowych drzew. Sukces oporu mieszkańców uznali za dobrą wróżbę dla sprawy dalszych losów Puszczy. Wkrótce ruszyli dalej w kierunku Siennicy Nadolnej, gdzie dzięki niebywałej gościnności Renaty i Roberta Niewiadomskich w prowadzonych przez nich Miejscu Przyjaznym Rowerzystom (MPR przy Stajni Adrenalina) mogli skorzystać nie tylko z pola namiotowego, ale z jakże deficytowych na szlaku pryszniców, czy choćby źródeł energii elektrycznej. Rano tuż po śniadaniu zapewnionym przez gospodarzy, rowerzyści wrócili na szlak, tym razem w towarzystwie lokalnych cyklistów, którzy wspierali ich swą obecnością po wylot z Chełma.

Do wyznaczonego celu wyprawy dotarli we wtorek po zmierzchu, by w środę usłyszeć niejako spełnienie wspomnianej dobrej wróżby. W trakcie odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, rząd polski został wezwany do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej (Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy).


Park uratowany, teraz jeszcze Puszcza…

Niestety w środę doszło także do nieprzyjemnego incydentu, jak wynika z relacji świadków, Maciek — jeden z uczestników Ride for Puszcza — w chwili, gdy usiłował przenieść swój plecak wraz z namiotem, został zaatakowany i powalony na ziemię przez dwóch agresywnych strażników leśnych, następnie został zatrzymany przez policjantów i przewieziony na Komendę Powiatową w Hajnówce gdzie postawiono mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego (Art. 222 KK). Wkrótce w komendzie w akcie solidarności pojawiło się również około 20 aktywistów czekających na uwolnienie Maćka, który nie przyznał się do stawianych zarzutów dopiero po kilku godzinach opuścił komisariat, obecnie znów przebywa na terenie Obozu dla Puszczy. Dodatkowo otrzymaliśmy informacje, że pomimo wezwania polskiego rządu przez UNESCO do zaprzestania wycinki w Puszczy, jest ona w dalszym ciągu prowadzona. Trwa także akcja blokowania harwestera.Ride for Puszcza spotkaliśmy na szlaku w pod krasnostawskiej Widniówce.


Na szlaku Green Velo spotkać można nie tylko rowerzystów, ale także podróżujących np. na longboardach.


Dlaczego Puszcza Białowieska jest cenna? – znaczne jej fragmenty są prawie nietknięte siekierą, jest tu dużo starych drzew i występują rzadkie gatunki, a ekosystem jest kształtowany przez czynniki naturalne, niemal tak jak tysiące lat temu. To jedyne takie miejsce w Europie, dlatego przyrodnicy na zachodzie znają ten las i bardzo nam go zazdroszczą. 17% polskiej części Puszczy to Białowieski Park Narodowy.

Czy wcześniej nie było kornika w Puszczy? – kornik jest tu od tysięcy lat i jego obecność jest całkowicie naturalna. W ciągu ostatnich 100 lat obserwowano kilka większych jego pojawów (gradacji). Ale każdorazowo zabija tylko część świerków i nie zagraża Puszczy.

Dlaczego mamy gradację kornika w Puszczy? – jest ona zjawiskiem naturalnym, ale sprzyja jej działalność leśników,
którzy latami wycinali drzewa liściaste i sadzili świerki. Dodatkowo przez dziesięciolecia odwadniano Puszczę (także na Białorusi) żeby łatwiej prowadzić gospodarkę leśną, co osłabiło świerki mające płaski system korzeniowy. W efekcie pojawiło się dużo świerków w gorszej kondycji – to raj dla kornika, stąd gradacja
Czytaj całą ulotkę


PUSZCZA WZYWA! WŁĄCZ SIĘ!
🌲Dołącz do Obozu! oferty przejazdów: https://www.facebook.com/groups/183725275488768/
🌲Wesprzyj działanie Obozu: rzeczowo bit.ly/2rbyF2P | $ pomagam.pl/dlapuszczy
🌲Bądź w Puszczy tego lata: wspieraj lokalnych gospodarzy
🌲Poinformuj znajomych + wyraź swoją solidarność

Tagged under

Apologies, but no related posts were found.

Small Ad

Small Ad