Banner Top
Log In

RZEŹBY POWRÓCĄ I BĘDZIE ICH WIĘCEJ

Zniknięcie rzeźb z ulicy Okrzei zaniepokoiło mieszkańców miasta, którzy regularnie o nie dopytują. Rozwiewamy obawy: rzeźby wkrótce wrócą. Mało tego, będzie ich więcej. Nowe postacie związane tym razem z historią Krasnegostawu powstały w ramach II pleneru rzeźbiarskiego.

Rzeźby we wrośniętych w ziemię pniach, które pojawiły się przy ulicy Okrzei w roku 2016, zrobiły furorę nie tylko w mediach lokalnych i regionalnych, ale i ogólnokrajowych. Cieszyły się uznaniem mieszkańców, a także turystów. Niestety to wyjątkowe rozwiązanie nie trwało zbyt długo, po około 1,5 roku, w trosce o zachowanie rzeźb zostały one odcięte od swych korzeni, przez co pozbawiono je wspomnianej wyjątkowości. Jednocześnie jednak zapewniono ich funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej na — można śmiało założyć — znacznie dłuższy czas. Wilgoć z gruntu przenikająca od środka pnia do drzewa z czasem doprowadziłaby do postępującego murszenia wnętrza rzeźby i ich stopniowego zniszczenia.

Według deklaracji władz miejskich usunięte na czas ich konserwacji rzeźby, chociaż wciąż nieobecne w miejskim krajobrazie wrócą w lipcu tego roku. Mało tego, będzie ich więcej! W czerwcu Stowarzyszenie Twórców Kultury „Paleta” przeprowadziło II plener rzeźbiarski połączony tym razem z plenerem malarskim oraz warsztatami malarskimi dla młodzieży. Jako rezultat tych działań, w dniu 16 czerwca przy Centrum Integracji Społecznej (obok Dworku Starościńskiego) zaprezentowano wszystkie dzieła twórców.

Postacie, jakie włączane zostaną do panteonu rzeźb Krasnegostawu to m.in. postacie: Władysława Jagiełły, Jana Zamojskiego, Kacpra Niesieckiego. Gdzie nowe rzeźby konkretnie zostaną zainstalowane? Jeszcze nie wiadomo. Trwają w tej sprawie konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Chełmie. Obecnie rzeźby eksponowane są przed Dworkiem Starościńskim (CIS).

Prace malarskie przedstawiały różne symbole Krasnegostawu i okolic, m.in. miejskie kamieniczki, meandry rzeki Wieprz, zamek w Krupem czy nieistniejący już zamek w Krasnymstawie. Pośród przedstawionych prac malarskich znalazły się także trzy prace z wizerunkiem „Klęczącego Drzewa” kandydata na Drzewo Roku w ogólnopolskim plebiscycie. Tu przypominamy, że na krasnostawskie drzewo można głosować jedynie do końca soboty 30 czerwca. Każdy głos jest niezwykle ważny dla sprawy, gdyż różnica ilości głosów jest niewielka, a konkurencja próbuje jeszcze  zmienić losy konkursu. Głosować można tu: http://drzeworoku.pl/

Poniżej nasza krótka fotorelacja przedstawiająca część zaprezentowanych prac:

Tagged under
Small Ad

Small Ad