Banner Top

Log In

SZUKALI KWIATU PAPROCI

Najkrótsza noc w roku – zwana m.in. Nocą Kupały, Sobótką czy Palinocką – coraz częściej gości w kalendarzach imprez lokalnych i regionalnych. Również na terenie powiatu Krasnostawskiego od kilku lat organizowane są sobótki na zamku w Krupem „Jarmark Świętojański” (25.06), do tej pradawnej tradycji dołączyła również organizowana od zeszłego roku krasnostawska „Palinocka pod Światowidem” (18.06).

 


 

IMG_20160628_014217   Jarmark Świętojański organizowany przez Gminę Krasnystaw i Gminne Centrum Kultury ma charakter corocznego festynu połączonego z częścią obrzędową. W tegorocznej edycji, w ramach części muzycznej, na scenie mogliśmy zobaczyć lokalne zespoły ludowe, a także gwiazdę programu w postaci lubelskiego zespołu „Solaris” (disco-polo; disco-dance). Część obrzędowa z kolei realizowana była przez wysłanników „Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej”. Pośród atrakcji pokazy tańców z ogniem, puszczanie wianków a także nieco poza kontekstem natury wydarzenia: widowisko obrzędowe – chrzest Mieszka I. Oczywiście nie zabrakło poszukiwań kwiatu paproci w blasku trzech imponujących wielkością ognisk.

 


 

IMG_20160701_225529   Imprezą znacznie mniej popularną, choć wyraźnie z głębszym przekazem zdaje się być „Palinocka pod Światowidem”. Wyłoniła się ona z oddolnej inicjatywy nieformalnej grupy „Pod Napięciem – Frakcja Kultury”, a współorganizowana z Krasnostawskim Domem Kultury. Wydarzenie to w znacznym stopniu przesiąknięte słowiańską narracją i symboliką ma charakter upamiętniający i edukacyjny, zarazem apolityczny i areligijny. Palinocka organizowana jest w rejonie ulicy Zaułek Nadrzeczny, nieopodal (pozostałości) amfiteatru.

W trakcie krasnostawskiej „Palinocki” nie brakowało rzecz jasna muzyki, organizatorzy zaskoczyli różnorodnością zespołów, blok muzyczny rozpoczął zespół „Hasut” – grający tym razem dość wyjątkowo – bo akustycznie. Po „Hauście” zagrał fenomen lubelskiej sceny folkowej tj. żeński duet „Kipikasza”. Następnie na scenie zaprezentował się punkrockowy zespół o stricte krasnostawskich korzeniach „Nocni Żule”, oraz duet „Domy Towarowe” który raczył uczestników imprezy solidną dawką muzyki elektronicznej.  Wszystkie zespoły zmuszane były do bisowania. Warto tu zauważyć, iż ostatni zespół miał spore problemy z zejściem ze sceny. W tym wypadku roztańczona widownia wpłynęła na zmianę repertuaru zespołu z kilkunastu zaplanowanych minut do blisko godziny.

IMG_20160701_225021   Występy zespołów muzycznych przeplecione zostały widowiskami obrzędowo-artystycznymi. Można było zobaczyć m.in. słowiański mit o stworzeniu świata a także fireshow w wykonaniu grupy „Liczi” (Okno na Teatr), swoje prezentacje miała również Drużyna Grodów Czerwieńskich. Nie zabrakło również tradycyjnych wianków które nurtem Wieprza popłynęły w kierunku królowej rzek polskich – Wisły. O walor edukacyjny; narrację zadbała etnografka – Marta Zorska reprezentująca KDK oraz „Frakcję Kultury”. Wśród atrakcji warto wymienić zawieszone wysoko na drzewie huśtawki „Ramiona Dobrochoczego„, gry i zabawy (w tym poszukiwanie kwiatu paproci), a  także płonące do godzin porannych ogniska, w których  – pod czujnym wzrokiem wyrzeźbionego Światowida – piekły się aromatyczne ziemniaki.


 

IMG_20160701_224900

Haust akustycznie.

IMG_20160701_225503

Zespół Kipikasza zapewnił solidną dawkę czystego folku.

IMG_20160701_224953

Najemnicy z Drużyny Grodów Czerwieńskich w trakcie jednego z pokazów.

IMG_20160701_225838Zespół Nocni Żule to twórcy punkrockowego czadu.

IMG_20160701_225809

Jeden z wokalistów zespołu Nocni Żule w sobótkowej kreacji wiankowej.

IMG_20160701_225908Domy Towarowe – ich elektroniczne kompilacje dźwięków rozruszały publiczność. Gdyby nie protesty dźwiękowca który chciał najzwyczajniej iść do domu zmuszeni zostaliby do grania do świtu.

IMG_20160628_014318

Jarmark Świętojański organizowany w ciekawej scenerii ruin zamku w Krupem.

 

Tagged under
Facebook
YouTube
Twitter
Instagram